Géppark
Parkettacsiszoló – gépparkunk.
A Parketta-Horváth Bt. kiegészítő tevékenysége használt parkettacsiszoló gépek adás-vétele. www.parkettacsiszologepek.hu Ebből kifolyólag elmúlt két évtized alatt minden komolyabb gyártó majdnem összes géptípusa megfordult cégünknél. Ez alapján a következő megállapítást tehetjük: Nincs legjobb parketta-csiszológép és nincs legjobb géppark. Az egyik gépnek az egyik tulajdonsága erős, a másik gép pedig másban jobb. Így alakult ki gépekkel kapcsolatos filozófiánk, hogy mindig az adott körülményeknek és feladatoknak legmegfelelőbb gépekkel vonuljunk fel. Röviden úgy lehet megfogalmazni, hogy különböző vadhoz más és más fegyver az igazi.
Ez a géppark a legkülönbözőbb feladatokhoz, a leginkább megfelelő gépeket tartalmazza.
Ahol csak 10 Amper áramerősség áll rendelkezésre: Mignon S 200-as parkettacsiszoló-gép, Lagler Elan szélcsiszoló-gép és Taski egytárcsás-gép.
A Budapest belvárosi sokszor 100 éves szögezett halszálkák királya: K&T Orion parkettacsiszoló-gép, Columbus nagyfordulatú egytárcsásgép, Örebro Viking szélcsiszoló-gép.
A nagy területek és rövid határidők gépparkja: 4db. K&T Orion parkettacsiszoló-gép, 2db. Örebro Viking és Bona Edge szélcsiszoló-gép, Columbus 1800W nagy fordulatú és 1440W nagy fordulatú egytárcsás gép.
Az abszolút pormentes csiszoláshoz: 2db. Bona DCS porszívó, Bona Flexi Sand csiszológép disc és power drive feltéttel, Bona Edge szélcsiszológép. alacsony fordulatú Frank Cobra vagy alacsony fordulatú Mignon S 200 parkettacsiszoló-gép.
A nehezen hozzáférhető helyekhez: Sarkokhoz, lépcsőkhöz, és a radiátorok alá a Lagler Elan az igazi.
A nyúlós kenődő szélekhez: Korábban a Lagler Randmeister vált be leginkább az alacsony csiszolási fordulat miatt. Újabban fordulatszám szabályzóhoz csatlakoztatjuk az Örebro Vikinget vagy a Bona Edge-et. A Randmeister ezért feleslegessé vált.
Az intarzia parketták csiszolásához: Ahogyan a pormentes parketta csiszolás eredeti porszívója a Bona DCS, úgy a Lägler Trio a háromtárcsás parketta – csiszológépek klasszikusa. A Lägler Trio-t különböző keménységű fafajtákból álló parketta intarziáknál, pácolásoknál, furnérparkettáknál és prémium minőségű csiszolásoknál használjuk.
Sportcsarnok, tornacsarnok, tornaterem csiszolásához: Már 2016-óta ezeknek a nagy és parkettások számára valóban megerőltető területekhez egy speciális szerelvénnyel vonulunk fel. A nyugaton Gym Floor Rider néven közismert rendszer egy traktorból és két parkettacsiszoló-gépből áll, valamint a pormentes csiszolás érdekében hozzá kapcsolható egy nagy teljesítményű porelszívó is. Kíméli a dolgozót, emellett hatalmas csiszolási teljesítménnyel és kiváló minőséggel készíti elő a parkettát a további munkálatokhoz.
Törekszünk a minél hatékonyabb és minél pormentesebb parkettacsiszolásra. Ennek érdekében a szélcsiszoló gépeinkre minden esetben Bosch Gas 50 porszívót csatlakoztatunk és gépparkunkat folyamatosan szervizeljük.
2019-ben elkészült raktárunk teljes felújítása, ahol gépeinket fűtött helyen, biztonságban tudjuk tárolni.
A képek a jelen pillanatban meglévő parkettacsiszoló – gépeinket mutatják, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Vissza a múltba-tovább a jövőbe. Parkettacsiszoló – gépek fejlődése.
A fapadló burkolatokat évszázadokon keresztül kézi szerszámokkal készítették. Az első kezdetleges parkettacsiszoló-gépek az 1900-as évek elején jelentek meg. A gazdasági válság idején volt rá példa, hogy az alkalmazottak kidobták az ablakon, mert használatával kevesebb alkalmazottra volt szükség és ezért féltek az elbocsájtásoktól. Pedig ezeknek a parkettacsiszoló-gépeknek a teljesítménye meg sem közelítette a mai gépek csiszolási teljesítményét! Megfigyelhető trend, hogy a háztartásokban lévő elektromos hálózatok bővülésével a parkettacsiszoló-gépek teljesítménye is arányosan növekszik. A hatvanas években nem volt ritka Magyarországon a lakásokban a 6 Amper. Nyilván olyan gépekre volt szükség, amelyek áram igénye ezt nem haladta meg. A K&T Mignon 200 ez a típus volt. Később általánossá vált a 10Amper, később pedig a 16Amper. Manapság alig találkozni olyan lakással, ahol ne tudna üzemelni egy 2500Watt teljesítményű, közel 100Kg súlyú parketta csiszológép. Ez nagyjából az átlagos emberi teljesítőképesség határa is. Ennél nagyobb géppel napi rendszerességgel, több órán keresztül dolgozni nagyon megerőltető lenne. A további fejlődést az automatizálás jelenti az Irobot porszívók és a önjáró fűnyírók mintájára. Ez azért még jócskán várat magára, mert a szakértő szemet a csiszolás során még nem sikerült helyettesíteni. Maradnak egyelőre a tapasztalt mesterek.